Input:

Aktuální výše průměrné mzdy

12.3.2020, Zdroj: ČTK

Průměrná mzda v ČR se v posledním čtvrtletí loňského roku zvýšila meziročně o 6,7 procenta na 36 144 Kč.

Po zohlednění inflace byla vyšší o 3,6 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ). Podle analytiků ale tlak na růst mezd kvůli zpomalující výkonnosti ekonomiky polevuje. Za celý rok 2019 stoupla průměrná mzda meziročně o 7,1 procenta na 34.125 Kč, reálně o 4,2 procenta.

Medián, tedy prostřední hodnota mezd, vzrostl v posledním čtvrtletí 2019 meziročně o 6,6 procenta na 31 202 korun. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 15 365 korunami a 58 .398 korunami měsíčně.

Podle ekonomů bude letos reálný růst výdělků ve vyšší míře omezovat i inflace. Petr Dufek z ČSOB a hlavní ekonom ING Jakub Seidler míní, že letos si zaměstnanci v průměru přilepší o 5,5 procenta, reálně zhruba o dvě procenta. Zároveň se analytici domnívají, že bude pokračovat trend z loňského roku, kdy rostly více mzdy ve veřejném sektoru než v podnikatelské sféře.

Loni v posledním čtvrtletí rostly platy ve všech sledovaných kategoriích s výjimkou těžby, kde mzda meziročně klesla o 0,4 procenta, o což se postaral propad mimořádných odměn na konci roku. Ve všech ostatních oborech vzrostla nominální mzda meziročně o více než tři procenta. Vysoce nadprůměrný byl

Nahrávám...
Nahrávám...