Input:

Chyby v žádosti o příspěvek v rámci programu Antivirus

9.4.2020, Zdroj: ČTK

Úřady práce dostaly zatím přes 15 000 žádostí o kurzarbeit. Přijaly asi třetinu z nich. Zbytek nebyl správně vyplněný.

Kurzarbeitový program Antivirus, ze kterého mohou firmy získat dva druhy příspěvků na mzdy, spustilo ministerstvo 6. 4. 2020 v poledne. Hospodářská komora, svaz obchodu a asociace hotelů si stěžovaly na nejasné požadavky. Žádají od resortu jasný výklad.

Žádost mohou firmy podávat jen elektronicky přes aplikaci na resortním portálu. Úředníci formulář po obdržení kontrolují. Když obsahuje neúplné či nesprávné údaje, stornuje se. "Pokud se zaměstnavatelům žádost vrátí, neznamená to, že byla zamítnuta. Je nutné ji opravit nebo doplnit," uvedlo tiskové oddělení ministerstva.

Podle něj úřady všechny firmy, které neposkytly úplné údaje, kontaktují. Ve formulářích žadatelé nejčastěji nevyplní číslo účtu, nesprávně vypíšou IČO, odešlou pracovní verzi místo finální, nedodají všechny požadované podklady současně, přejmenovávají vygenerované dokumenty či nepřikládají doklad o účtu, uvedlo tiskové oddělení.

Šéfové komory, svazu obchodu a asociace hotelů  řekli, že pokud odpadá 70 procent žádostí, není chyba jen na straně zaměstnavatelů. "Je tam celá řada otazníků. Povinnou přílohou je doklad o vedení účtu zaměstnavatele. Co to je? Je to smlouva o založení účtu? Je to poslední výpis z účtu? To je přesně ten příklad, který to činí nejasným. To je ten důvod, proč je celá řada žádostí - někdy i bez uvedení důvodu -

Nahrávám...
Nahrávám...