Input:

Evropská mzdová srovnání

5.6.2020, Zdroj: ČTK

Mzdy v Česku dlouhodobě rostou rychleji než v Evropské unii.

Česká republika byla v roce 2019 se mzdami na 43 procentech celkového průměru EU, zatímco v roce 2014 to bylo jen 35 procent. Na tiskové konferenci to s řekl ředitel odboru statistiky trhu práce Českého statistického úřadu práce Dalibor Holý.

Podobně jako Česko jsou na tom Polsko a Litva, o něco méně pak mají Maďarsko a Slovensko (41 procent). Na úrovni 37 procent EU bylo loni Chorvatsko a Lotyšsko, Rumunsko se vyhouplo na 36 procent. Na nejhorším pořadí z unijních států zůstávalo Bulharsko s 21 procenty průměru EU. V této balkánské zemi jsou mzdy v přepočtu kurzem měn poloviční než v Česku.

Naopak nejvyšší hodinové mzdy jsou v Dánsku, kde jsou na 176 procentech průměru EU, dále v Irsku (155 procent), v Lucembursku (148 procent) a ve Švédsku (136 procent). Největšími zeměmi EU jsou ekonomiky Německa, kde jsou mzdy na 118 procentech průměru EU, Francie (110 procent), Itálie (94 procent) a Španělska (73 procent).

Mzdový vývoj byl v různých státech zejména v posledních letech značně odlišný. Nejrychleji se mzdy zvyšovaly v těch zemích, kde rostly z nízké úrovně. "Je v podstatě pravidlem, že nominální nárůsty mzdy jsou vyšší u chudších zemí a úrovně se proto obecně sbližují. Premiantem je zde Rumunsko, kde se

Nahrávám...
Nahrávám...