Input:

Jak oživit ekonomiku a podpořit trh práce?

11.5.2020, Zdroj: ČTK

Neformální občanská iniciativa KoroNERV-20 doporučuje větší aktivitu úřadů práce, krátkodobá víza i změny v zákoníku práce směřující k podpoře částečných úvazků a sdílených pracovních míst.

 radí větší aktivitu úřadů práce a krátkodobá víza

Pro snížení rostoucí nezaměstnanosti by měly úřady práce propojovat firmy k výměnám a sdílení zaměstnanců a stát by měl vydávat krátkodobá pracovní víza pro vstup do ČR.

Jako možná opatření to doporučuje občanská iniciativa KoroNERV-20, jejímž cílem je zmenšit dopady epidemie koronaviru na českou ekonomiku. Podle údajů Úřadu práce ČR v dubnu nezaměstnanost vzrostla na 3,4 procenta ze tří procent v březnu a bez práce bylo nejvíc lidí od března 2018.

Koronavirová krize podle iniciativy připravila v ČR o práci už téměř 31000 lidí. "Předkrizový boj za vyšší mzdy se obratem mění na boj o pracovní místo," podotkla členka iniciativy, hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Dalších víc než 160 000 lidí je kvůli zavřeným školám a školkám doma s dětmi na ošetřovném. Některé firmy kvůli vládním opatřením proti šíření nákazy zavřely provoz, jiným podnikům naopak chybějí zaměstnanci třeba i kvůli uzavřeným hranicím.

"Novou rolí úřadů práce by mělo být propojování nejen uchazeče o zaměstnání a zaměstnavatele, ale i zaměstnavatelů navzájem," doporučil KoroNERV-20. Firmy by mohly půjčovat s jejich souhlasem nevyužité pracovníky do podniků, kde by byli potřeba. Úřady práce by měly žádosti o evidenci přijímat co nejrychleji, kontrolovat by se s případnou sankcí měly až později. Kvůli snadnějšímu sledování změn na trhu práce by se počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti měl zveřejňovat po

Nahrávám...
Nahrávám...