Input:

Kurzarbeit v novele zákoníku práce

16.3.2020, Zdroj: ČTK

Stát má doplácet mzdy u firem tratících na koronaviru.

Zaměstnavatelé navrhují doplnit do novely zákoníku práce, kterou nyní projednává Sněmovna, úpravu takzvaného kurzarbeitu kvůli případným dopadům opatření proti šíření koronaviru. Při omezení či zastavení výroby či provozu by pak zaměstnavatelům mohl na mzdy přispívat stát, aby se příjem pracovníků nepropadl a zabránilo se propouštění. Informovala o tom Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů (KZPS). Ministerstvo práce podle své šéfky Jany Maláčové chystá také novelu o zaměstnanosti s úpravou programů, které by mohly přispět k řešení negativních dopadů nákazy.

S návrhem, aby se v Česku kvůli šíření infekce novým koronavirem zavedla pravidla kurzarbeitu, přišli zhruba před týdnem odboráři. Jednat o tom chtěli na tripartitě, která se měla konat 2. března. Zasedání se odložilo na 16. března.

"Nový legislativní návrh má zamezit propouštění zaměstnanců zasažených koronavirem - o jejich mzdy by se měl s firmami podělit stát. Iniciativa by mohla být začleněna do novely zákoníku práce, která je momentálně ve druhém čtení ve Sněmovně," uvedla KZPS. Úprava by mohla navázat na paragraf o takzvané částečné nezaměstnanosti. Ta se využívala třeba v krizi při omezení výroby kvůli úbytku zakázek. Pracovníci měli kratší pracovní dobu, nebo pracovali méně dnů. Firma jim ale musela vyplácet aspoň 60 procent jejich průměrného příjmu.

"Naší prioritou je zamezit zbytečnému propouštění zaměstnanců, kteří dočasně nejsou schopni pracovat a ani jim nemůže zaměstnavatel poskytnout práci z domova," uvedl prezident konfederace Jan Wiesner.

Maláčová dnes po jednání na ministerstvu průmyslu zmínila

Nahrávám...
Nahrávám...