Input:

Méně byrokracie

14.4.2020, Zdroj: ČTK

Schválená úprava pravidel zaměstnanosti usnadní život firmám i nezaměstnaným.

Firmy, které zaměstnávají postižené, nebudou muset dokládat bezdlužnost kvůli dotacím a příspěvkům státu na jejich mzdy. Podobné ulehčení mají mít firmy kvůli příspěvkům na mzdy zaměstnanců v rámci takzvaného kurzarbeitu. Nezaměstnaní se budou moci nově hlásit do evidence uchazečů o zaměstnání i na dálku. Nebudou muset na úřady práce osobně. Změny přinese úprava pravidel zaměstnanosti, kterou zrychleně a jednomyslně schválil Senát. Normu nyní dostane k podpisu prezident.

Smlouvy mezi úřady práce a firmami, které jsou uzavírány v rámci kurzarbeitu, budou podléhat po zásahu Sněmovny pod mírnější režim zákona o registru smluv. Byly by tedy účinné okamžitě, nikoliv až zveřejněním v internetové evidenci, což by by mohlo trvat i měsíc.

Ministerstvo práce a sociálních věcí novelu zdůvodnilo situací kolem epidemie koronaviru, omezeným provozem úřadů práce a obtížným vyřizováním některých dokladů. Senátor Tomáš Goláň uvedl, že firmy budou muset nadále dokládat založení bankovního účtu, na který budou příspěvky zasílány, ačkoli by mohl stačit výpis z tohoto účtu. Podle Jany Maláčové výpis z bankovního

Nahrávám...
Nahrávám...