Input:

Mezinárodní výzkum o workoholismu

27.3.2023, Zdroj: ČTKDoba čtení: 2 minuty

Lidé v Česku mají možnost zapojit se do mezinárodního výzkumu, v němž odborníci ze 60 zemí zjišťují rizikové faktory pro vznik závislosti na práci známé pod pojmem workoholismus.

Mapovat budou i pracovní deprese či vyhoření a další jevy související s duševním zdravím zaměstnanců. Informoval o tom mluvčí Národního institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik (SYRI) Filip Vrána. Podrobnosti najdou zájemci na webu institutu, dotazník lze vyplnit do konce května.

Závislost na práci se projevuje silným nutkáním věnovat maximum času práci, omezenou schopností korigovat její množství, zanedbáváním rodiny a volnočasových aktivit či abstinenčními příznaky, pokud člověk nemá možnost pracovat.

I když negativní dopady workoholismu jsou značné, rozpoznat tuto závislost je obtížné. „Odhaduje se, že závislostí na práci trpí šest až 20 procent populace, přesnější údaje však chybí. Negativa jsou přitom značná a zahrnují deprese, vyhoření, nefunkční rodinné vztahy a rozvody, rozpad sociálních vazeb, zanedbávání zdravotní prevence nebo zvýšenou nemocnost," uvedla Kateřina Zábrodská z Psychologického ústavu Akademie věd ČR a Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. V SYRI se specializuje na výzkum pracovního zdraví a je zároveň koordinátorkou české části projektu.

Cílem výzkumu je podle ní získat aktuální údaje, identifikovat rizikové

Nahrávám...
Nahrávám...