Input:

Místo lékařských prohlídek čestné prohlášení

15.5.2020, Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Čestné prohlášení místo lékařské prohlídky do zaměstnání bude prodlouženo na 90 dní po skončení nouzového stavu. U rizikovějších prací musí lidé prohlídku absolvovat ale už 30 dní po skončení nouzového stavu.

Stejně se prodlouží platnost i už propadlých pravidelných prohlídek zaměstnanců. Vyplývá to z usnesení ministerstva zdravotnictví, které bylo zveřejněno na jeho webu.

"Tímto mimořádným opatřením Ministerstvo zdravotnictví stanoví, že čestná prohlášení (...) jsou platná po přechodnou dobu i po ukončení nouzového stavu, a to z důvodu, aby zaměstnanci, kteří jsou na jejich základě způsobilí k výkonu práce, nepozbyli všichni naráz tuto způsobilost v okamžiku ukončení nouzového stavu," píše se v dokumentu.

Vláda 23. března kvůli epidemii nového typu koronaviru stanovila, že lidem, kteří nastoupí do práce v době nouzového stavu, nemusí absolvovat pracovně-lékařskou prohlídku a nahradí ji čestné prohlášení. Sankce nehrozily ani v případě, že zaměstnanci skončila platnost periodické lékařské prohlídky. Praktickým lékařům měla díky tomu ubýt zbytná práce a do čekáren v době epidemie nemířili jinak

Nahrávám...
Nahrávám...