Input:

Mzdový vývoj - průměr a medián

5.12.2022, Zdroj: ČTK

Reálná mzda v České republice klesla o 9,8 procenta.  Analytici čekají další pokles.

Reálná mzda v Česku po zahrnutí inflace klesla ve třetím čtvrtletí meziročně o 9,8 procenta, stejně jako ve druhém kvartále. Nominálně se podle Čekého statistického úřadu (ČSÚ) průměrná mzda zvýšila o 6,1 procenta na 39 858 korun, inflace ale rostla rychleji. Podle analytiků se už pokračující propad reálných mezd projevuje ve snížené spotřebě domácností. Vzhledem k přetrvávající vysoké inflaci se podle nich budou reálné příjmy snižovat i v příštím roce, i když už pomalejším tempem než nyní.

Průměrná nominální mzda v Česku ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 2 295 korun, obecně ale platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Medián, tedy prostřední hodnota mezd, vzrostl ve třetím čtvrtletí meziročně o 6,5 procenta, u mužů dosáhl 37 530 korun, u žen byl 32 171 korun.

V krajích se reálná kupní síla propadla v rozmezí od 8,9 do 10,5 procenta. Nejlépe vychází ze srovnání Moravskoslezský kraj, kde se reálná mzda snížila právě o 8,9 procenta díky vyššímu nominálnímu nárůstu průměrné mzdy, který tam jako jediný překonal sedm procent. Praha zaznamenala propad reálné mzdy o 9,7 procenta, stejně jako kraje Jihomoravský a Liberecký. Ve Zlínském kraji se mzdy reálně snížily o 9,8 procenta a ve Středočeském kraji o 9,9 procenta. V Ústeckém a Plzeňském kraji byl pokles o 10,4 procenta, a krajích Karlovarském, Jihočeském, Pardubickém, Královéhradeckém a v kraji Vysočina dosáhl 10,5 procenta.

Nejbohatším regionem podle absolutní úrovně výdělků zůstává Praha s průměrnou mzdou 48 712 Kč, druhý je Středočeský kraj s 39 711 Kč. Naopak Karlovarský

Nahrávám...
Nahrávám...