Input:

Novela zákona o zaměstnanosti

2.4.2020, Zdroj: ČTK

Na situaci způsobenou koronavirem zareaguje i zákon o zaměstnanosti. Připravuje se jeho novela.

Lidé, kteří se budou hlásit do evidence uchazečů o zaměstnání, už nebudou nejspíš muset chodit na úřad práce osobně. Zmírnit by se mohly i některé povinnosti nezaměstnaných a firem k získání příspěvků na zaměstnávání postižených. Návrh změn zákona s pravidly zaměstnanosti schválila  vláda. Změny musí ještě přijmout Parlament a podepsat prezident. Ministerstvo práce žádá o projednání zákona ve stavu legislativní nouze. Zákon by se tak mohl schvalovat ve Sněmovně a Senátu zrychleně hned při prvním projednávání.

Návrh změn zákona počítá s tím, že by lidé o zařazení do evidence nezaměstnaných nemuseli žádat osobně. Žádosti by mohli doručovat poštou i elektronicky. Za překonaný požadavek resort pak označil to, že by se o zprostředkování zaměstnání mělo žádat v místě trvalého bydliště. Za bydliště by se mělo považovat místo, kde člověk žije.Úřady práce vyzvaly klienty, aby s nimi komunikovali na dálku. Osobně mohou dorazit jen po předchozí domluvě. Kvůli omezením a ochraně před šířením koronaviru jsou dvakrát týdně tři úřední hodiny.

Předloha zmírňuje i povinnost nezaměstnaných hlásit hned úřadu práce svou nemoc. Nemocní lidé bez místa musí stejně jako nemocní pracovníci mít neschopenku a dodržovat léčebný režim. Podobné je to u karantény a doložení potvrzení o ní. Potvrzení se nyní

Nahrávám...
Nahrávám...