Input:

Pracovní či nepracovní úraz?

23.6.2022, Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Pokud se během teambuildingové akce pořádané zaměstnavatelem přihodí zaměstnanci úraz, jde o úraz pracovní či nikoliv?

K této otázce se vyjádřil Nejvyšší soud ve svém rozhodnutí 21 Cdo 5060/2007. Podívejme se, o co šlo.

V daném případě byl veden spor mezi zaměstnavatelem a příslušnou pojišťovnou o refundaci vyplacené náhrady za ztrátu na výdělku u zaměstnance, kterému se stal úraz při lyžování v rámci teambuildingové akce pořádané zaměstnavatelem. Pojišťovna odmítla refundaci provést s odůvodněním, že nešlo vůbec o pracovní úraz, protože k poškození zdraví zaměstnance nedošlo při činnosti, která souvisí s plněním pracovních úkolů. Zaměstnavatel se žalobou domáhal úhrady tohoto plnění a argumentoval především tím, že hlavním smyslem teambuildingové akce bylo „vytvoření a stmelení pracovního (manažerského) týmu schopného vysokého nasazení v tvrdých podmínkách a připraveného k tvůrčí práci“, že šlo o pracovní cestu, na kterou byl zaměstnanec vyslán, zaměstnavatel mu na svoje náklady zajistil dopravu, ubytování, stravování i cestovní pojištění a že zaměstnanec tuto cestu „nemohl odmítnout, protože by se tím sám vyřadil z kolektivu manažerského týmu, a cítil se povinen respektovat cestovní příkaz podepsaný jeho nejvyšším nadřízeným“.

Současně zaměstnavatel poukázal na to, že zaměstnanec nepoužil k přesunu lyže ze svých výlučně soukromých důvodů či pro svůj rozmar, ale pouze proto, že to bylo součástí společného programu manažerského týmu zaměstnavatele na pracovní cestě, kterého se musel účastnit.

Dle Nejvyššího soudu bylo pro posouzení předmětné věci (jejího základu) významné především to, zda činnost zaměstnance, při které utrpěl poškození zdraví (úraz), lze považovat

Nahrávám...
Nahrávám...