Input:

Více propouštět než nabírat

9.6.2020, Zdroj: ČTK

Čeští zaměstnavatelé plánují ve třetím čtvrtletí roku více nabírat nové zaměstnance, ale ještě větší počet jich bude propouštět.

Celkově jsou pesimističtější než na začátku krize v roce 2009. Vyplývá to z pravidelného průzkumu společnosti Manpower mezi 750 zaměstnavateli v soukromém i veřejném sektoru v ČRi. Průzkum se uskutečnil v dubnu v době opatření v souvislosti se šířením nákazy koronavirem.

Přijímat nové zaměstnance plánuje podle průzkumu deset procent zaměstnavatelů, naopak 14 procent očekává snižování jejich počtu. Na 68 procent oslovených firem uvedlo, že během třetího čtvrtletí změnu nechystá. Čistý index trhu práce tak činí minus čtyři procenta. V předchozím čtvrtletí to bylo plus pět procent.

"V důsledku epidemie se ekonomika na tři měsíce zmrazila. Začalo se sice propouštět, což se projevilo na mírném nárůstu zaměstnanosti, ale většina firem spíše vyčkávala s využitím státních programů na zachování zaměstnanosti. Nyní se teprve ukáže, v jakém stavu budou jejich trhy po skončení nouzového stavu. Na trhu práce nyní nastanou velké přesuny mezi firmami a jednotlivými sektory," uvedla generální ředitelka ManpowerGroup ČR a Slovensko Jaroslava Rezlerová.

Část firem podle ní nabírá nové zaměstnance, aby nahradila zahraniční zdroje pracovníků. Některé firmy nenajdou v ČR za zahraniční specialisty, řemeslníky, techniky a mechaniky náhradu a musí posouvat dodací lhůty svých výrobků a služeb, jako se děje například ve stavebnictví.
Zaměstnavatelé

Nahrávám...
Nahrávám...