Input:

Vyšší ošetřovné

21.4.2020, Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Poslanci podpořili návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové na zvýšení ošetřovného na 80 % denního vyměřovacího základu.

Jeho výše se změní automaticky a bude platit zpětně od 1. dubna do 30. června. Nárok na ošetřovné budou mít i ti, kteří nebudou moct dát dítě do školy, i když bude částečně obnovená výuka. A ošetřovné dostanou i takzvaní „dohodáři“. Změny ještě musí schválit Senát a podepsat prezident republiky.  

Slibovala jsem, že rodiny nenecháme na holičkách a pokud bude mimořádná situace trvat déle než měsíc, ošetřovné zvýšíme. Rodiny teď dostávají asi 70 procent jejich čisté mzdy. Takto znatelný propad příjmů na skoro 4 měsíce by vyvolal u řady rodin s dětmi velké problémy. Proto jsem přišla s navýšením na 80 procent denního vyměřovacího základu,“ říká ministryně Jana Maláčová.   Rodiny tak nově za duben dostanou ošetřovné, které odpovídá zhruba 90 % čisté mzdy. Novela zákona tak dokáže zabránit výraznému propadu příjmů rodičů, kteří se doma starají o své děti.

Nárok na ošetřovné zůstane i rodinám, které nebudou moci dát své dítě do školy, i když v ní bude částečně obnovená výuka.

Příklady ošetřovného za 30 kalendářních dnů dle výše mzdy

Nahrávám...
Nahrávám...