Input:

Zavedení dlouhodobého kurzarbeitu

23.6.2020, Zdroj: ČTK

Podle německého vzoru připravuje ministerstvo práce legislativní úpravu dlouhodobého kurzarbeitu, který by se využíval v době krizí.

Při zkrácení pracovní doby kvůli krizi by část ušlé mzdy mohl stát vyplácet přímo zaměstnancům. Na zásadách kurzarbeitu je shoda odborů, zaměstnavatelů a ministerstva práce. Novinářům to dnes po jednání tripartity řekli šéfové Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula a Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jan Wiesner.

Kurzarbeit znamená zkrácení práce. Zaměstnavatelé v potížích nepropouštějí, ale zkracují pracovní dobu. Stát za určitých podmínek doplácí výdělky.

"V Německu zasanují mzdy zaměstnanců na hodnotu 90 až 95 procent. Pomáhá to ekonomice. Lidé v karanténě dostávají u nás 60 procent (ze základu příjmu). Když se jim zredukuje příjem, nebudou kupovat věci dlouhodobé spotřeby," uvedl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Dodal, že pokles kupní síly dopadá na ekonomiku, výrobci a živnostníci omezují produkci a služby, zvyšuje se nezaměstnanost.

Zástupci zaměstnavatelů, odborů a ministerstva práce o přípravě dlouhodobého kurzarbeitu, který by se dal v krizi využít a pomohl pracovní místa zachovat, nyní jednají. Zatím se podle předseddy Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jan Wiesnera uskutečnila tři jednání pracovních týmů.

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj už

Nahrávám...
Nahrávám...