Input:

Zpřísněné podmínky pro pendlery

25.3.2020, Zdroj: ČTK

Vláda kvůli epidemii nového typu koronaviru opět zpřísnila podmínky pro zajíždění za hranice za prací.

Pokud chtějí takzvaní pendleři od čtvrtka nadále pracovat v Německu a Rakousku, mají si tam zajistit podle rozhodnutí kabinetu ubytování. Vláda to doporučuje na tři týdny. Po návratu budou pendleři muset počítat se čtrnáctidenní karanténou. Novinářům to po jednání vlády řekl ministr vnitra Jan Hamáček.

Pendleři na Slovensku a v Polsku si ubytování nebudou muset hledat. Režim na hranicích tam zůstane stejný, epidemie tam není tak silná, doplnil později Hamáček. Poznamenal současně, že na Slovensku a v Polsku také pracuje mnohem méně Čechů.

O režimu pro přeshraniční pracovníky vláda jednala i se zástupci Rakouska a Německa. Na jednu stranu vláda podle Hamáčka chce pendlerům umožnit pracovat v zahraničí. Na druhé straně je třeba respektovat, že je to poslední kanál, kudy se může nemoc se zahraničí šířit, uvedl Hamáček. Kabinet tak podle něj dal pracovníkům na výběr jako určitý kompromis. Pokud nechtějí skončit, musejí si nalézt za hranicemi ubytování. Při přechodu hranic budou pendleři registrováni.

"Budeme přesně vědět, kdo přesně bude přecházet, kdo půjde do karantény. Policie to bude velmi přísně kontrolovat," uvedl Hamáček.

Hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis (ANO) doporučení vlády vítá. "Je to kompromisní řešení, které považujeme za vhodné, omezí se tak riziko šíření nákazy koronavirem, ale pendleři budou mít dále možnost pracovat v Německu a zajistit své rodiny. Dopisem také oslovím bavorské a saské vládní prezidenty, aby společně se zaměstnavateli vyšli našim přeshraničním pracovníkům vstříc a pomohli jim najít ubytování a situaci usnadnit," sdělil.

Nahrávám...
Nahrávám...