Input:

Zvýšené ošetřovné

6.5.2020, Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Ošetřovné se zpětně s účinností od 1. dubna zvyšuje na 80 % a těšit se z něho mohou i tzv. dohodáři.

Pravidla pro ošetřovné se od března po celou dobu platnosti mimořádných opatření přijatých v souvislosti s COVID-19 mění. Nově mají rodiče nárok na ošetřovné po celou dobu uzavření školských a dalších dětských zařízení, ale i některých sociálních služeb pro hendikepované.

Zvýšení ošetřovného na 80 % a rozšíření nároku i pro tzv. dohodáře bylo s konečnou platností schváleno a podepsáno prezidentem.  Ošetřovné se zvýší automaticky, a to zpětně od 1. dubna.

Nárok na ošetřovné mají rodiče dětí mladších 13 let a bude vypláceno i při péči o starší hendikepované děti navštěvující školu. Stejně tak ho dostanou i lidé, kteří z důvodu uzavření zařízení některých sociálních služeb (denní stacionáře apod.) pečují o staršího hendikepovaného, který s nimi žije ve společné domácnosti.

Dva pečující se nyní můžou o péči střídat dle potřeby vícekrát a neomezeně. Znamená to, že např. oba rodiče se můžou střídat v tom, kdo bude chodit do práce a kdo zůstane doma s dětmi nebo hendikepovaným.

Ošetřovné bude vypláceno zpětně k datu přijetí mimořádných opatření. Ve chvíli, kdy tato mimořádná situace pomine, budou opět platit původní pravidla.

Podmínky pro poskytování ošetřovného zaměstnancům
Ošetřovné se zaměstnancům poskytuje na celou dobu platnosti mimořádného opatření o uzavření školních a dětských zařízení a některých sociálních služeb pro hendikepované.

Ošetřovné se bude

Nahrávám...
Nahrávám...