Input:

Co předchází vyslání zaměstnance na pracovní cestu?

14.5.2021, Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

Je to dohoda zaměstnavatele se zaměstnancem. Může mít podobu ústní či písemnou. A právě na ni se podíváme v následujícím příspěvku.

Dohoda o výkonu práce na pracovní cestě nemusí být sjednána v písemné podobě, nemusí být sjednána ani v pracovní smlouvě, může být sjednána i mimo pracovní smlouvu. Může být sjednána pro každou jednotlivou pracovní cestu, může být sjednávána i obecně pro více pracovních cest v určitém čase nebo období anebo obecně po dobu trvání pracovního poměru.

Dohoda nemusí být sjednávána, záleží na tom, zda se zaměstnanec se zaměstnavatelem na jejím sjednání a obsahu shodnou. Potřebuje-li ale zaměstnavatel zaměstnance vysílat na pracovní cesty, musí dohodu o vysílání na pracovní cesty sjednat ihned při vzniku pracovního poměru, aby mohl zaměstnance na pracovní cesty vysílat a nebyl závislý na ochotě zaměstnance konkrétní pracovní cestu v případě vzniku její potřeby vykonat. Jestliže sjednaný druh práce nevyžaduje výkon práce mimo sjednané místo a pracovní cesta bude výjimkou, např. při školení k prohlubování kvalifikace, je možné ponechat případné sjednání dohody o konání pracovních cest na každý jednotlivý případ.

Dohoda o vysílání na pracovní cesty může být sjednána obecně tak, že zaměstnanec souhlasí (dohodl se) s vysíláním na pracovní cesty na území České republiky (příp. i mimo území České republiky) bez jakéhokoliv omezení či sjednání bližších podmínek. Je to nejvýhodnější varianta pro zaměstnavatele, který tak má širokou dispoziční možnost zaměstnance v případě potřeby plnění pracovních úkolů mimo sjednané místo výkonu práce na pracovní cestu vysílat. Dohoda o vysílání na pracovní cesty může být ale sjednána konkrétněji tak, že zaměstnavatel a zaměstnanec vymezí:

  • území vysílaných pracovních cest (pouze některé obce, kraj, či
Nahrávám...
Nahrávám...