Input:

Evidence pracovní doby a evidence docházky

3.9.2021, Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

Je nutné rozlišovat mezi evidencí docházky do zaměstnání a evidencí pracovní doby. Evidence docházky je podkladem pro vedení evidence pracovní doby.

Evidence pracovní doby

Zaměstnavatel je povinen na základě § 96 ZP vést u jednotlivých zaměstnanců evidenci odpracované směny, práce přesčas, noční práce a doby v době pracovní pohotovosti a je také povinen vést evidenci pracovní pohotovosti, kterou zaměstnanec držel v souladu s § 95 odst. 2 ZP.

Formy evidence pracovní doby zákoník práce nestanoví a záleží výhradně na rozhodnutí zaměstnavatele, jaký způsob evidence zvolí. Může se jednat o jakýkoliv způsob, podmínkou je pouze to, aby byl zvolený způsob průkazný a vypovídal o tom, zda zaměstnanec odpracoval stanovenou týdenní nebo dohodnutou pracovní dobu, zda konal práci přesčas a v jakém rozsahu atd.

Právní úprava do 31. 12. 2011 nevyžadovala, aby evidence pracovní doby (nově směny) a jejích jednotlivých složek obsahovala i uvedení počátku a konce. Zaměstnavatel proto musí od 1. 1. 2012 evidenci pracovní doby a dalších vyžadovaných skutečností upravit i o zjišťování počátku a konce s uvedením konkrétního času. Znamená to však také vést evidenci tak, aby z ní bylo patrné, v jaký kalendářní den se výkon konkrétní práce konal.

Zaměstnavatel musí způsob vedení evidence zvolit tak, aby byl na základě výzvy kontrolního orgánu, kterým bude převážně inspekce práce, schopen doložit zákonem uloženou povinnost vést evidenci podle jednotlivých odpracovaných dob s uvedením počátku a konce. Zaměstnavatel může vést evidenci písemně, ale i elektronickým způsobem.

Evidence docházky do zaměstnání

Je nutné rozlišovat evidenci pracovní doby, tak jak ji má na mysli ustanovení § 96 ZP, a evidenci docházky do zaměstnání. Evidence docházky, která je zpravidla evidována buď ručními záznamy zaměstnanců do knih docházky,

Nahrávám...
Nahrávám...