Input:

K obsahu pracovního posudku

30.4.2021, Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Jsou věci, které do tohoto pracovněprávního dokumentu nepatří. A zaměstnavatel si tím může zkomplikovat život.

Hodnocení není jednoduchá záležitost a zaměstnavatele by mohlo vypracování pracovního posudku svádět i k tomu, že do jeho obsahu zakomponuje věci, jež tam nepatří.  Jeho hodnocení musí mít však zásadně vazbu k výkonu práce. Obsahem pracovního posudku nesmějí být proto skutečnosti, které se týkají osobního či rodinného života hodnoceného zaměstnance. K tomuto pravidlu existuje bohatá judikatura Nejvyššího soudu, vybírám z jeho rozsudků ze dne 17. 5. 2005, sp. zn. 21 Cdo 2152/2004, a ze dne 15. 11. 2005, sp. zn. 21 Cdo 241/2005:

Pracovní posudek může zahrnovat nejen informaci o dosažené kvalifikaci zaměstnance a o tom, jaké práce zaměstnanec u zaměstnavatele vykonával, nýbrž i hodnocení jeho celkového vztahu k práci a ke spolupracovníkům, jakož i hodnocení těch jeho osobních vlastností, které mají bezprostřední vztah k výkonu jeho práce, jako je svědomitost, iniciativnost, dodržování „pracovní kázně”, schopnost k řízení a organizování pracovního procesu, schopnost zapojit se do týmové práce s ostatními spolupracovníky apod.

Posudek o pracovní činnosti - vzhledem ke svému smyslu a účelu - může obsahovat též informace o funkcích, které zaměstnanec zastával, ovšem pouze za předpokladu, že jde o funkci, která má bezprostřední vztah k výkonu práce posuzovaného zaměstnance. Možným (dovoleným) údajem v pracovním posudku tedy bude bezpochyby vždy informace o funkci označující pracovní místo (pracovní zařazení), na kterém zaměstnanec pro

Nahrávám...
Nahrávám...