Jak se s touto situaci vypořádat, Vám poradí následující řádky.
Jestliže zaměstnanci vznikne na pracovní cestě škoda, je nutno postupovat podle ustanovení § 265 zákoníku práce a dalších. Podle uvedeného ustanovení odpovídá zaměstnavatel zaměstnanci za škodu, která mu vznikla při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s jejich plněním porušením právních povinností nebo úmyslným jednáním proti dobrým mravům. Plněním pracovních úkolů je podle § 273 odst. 1 zákoníku práce zejména:
- výkon pracovních povinností vyplývajících z pracovního poměru, přičemž okruh těchto povinností je stanoven zákoníkem práce, jinými pracovněprávními předpisy, pracovním řádem zaměstnavatele, pracovní smlouvou (zejména sjednaným druhem práce), pokyny a příkazy nadřízených zaměstnanců,
- jiná činnost vykonávaná na příkaz zaměstnavatele, tj. činnost, kterou zaměstnavatel nařídil vykonat nad rámec pracovní smlouvy, pokud zaměstnanec takovouto činnost vykonal,
- činnost, která je předmětem pracovní cesty.
Úkonem přímo souvisejícím s plněním úkolů na pracovní cestě je např. cesta z určeného místa nástupu na pracovní cestu do místa, kam byl zaměstnanec vyslán práci vykonat, cesta související s ubytováním na pracovní cestě, nutné úkony před výkonem příslušné práce a po něm apod., a také cesta zpět do určeného místa ukončení pracovní cesty.
Jestli přitom vznikne zaměstnanci škoda na věcech, které k uvedenému účelu slouží, pak za ni odpovídá zaměstnavatel v plné výši bez ohledu na to, kdo ji způsobil (např. jiný zaměstnanec anebo cizí osoba), s výjimkou případu, kdy škodu způsobil také zaměstnanec. Škodu hradí zaměstnavatel zaměstnanci v zásadě v…