Input:

Koronavirus a jeho pracovněprávní aspekty - Změny ve vztahu k ošetřovnému

3.4.2020, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

2020.08.09.01
Koronavirus a jeho pracovněprávní aspekty – Změny ve vztahu k ošetřovnému

JUDr. Petr Bukovjan

Dotaz

Mnozí naši zaměstnanci nevykonávají v současné době práci, protože pečují o své dítě, které nemůže docházet do školy v důsledku mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví. Víme, že jim musíme poskytnout pracovní volno a jejich nepřítomnost omluvit. Je v této souvislosti nějak omezena doba trvání tohoto pracovního volna, ať už ve vazbě na podpůrčí dobu pro poskytování ošetřovného, nebo na věk dítěte?

V daném případě jde o překážku v práci na straně zaměstnance ve smyslu ustanovení § 191 ZP. Uvedená překážka v práci se vztahuje sice k péči jen o dítě mladší 10 let, ale kdyby zaměstnanec pečoval ze stejného důvodu o dítě ve věku 10 let a starší a prokázal by, že péči o ně nebylo možné zajistit jinak, i v tomto případě je mu povinen zaměstnavatel poskytnout pracovní volno. Není myslitelné, aby byla nepřítomnost zaměstnance v práci posouzena za těchto okolností jako neomluvená, a tedy jako porušení "pracovní kázně".

Jak je naznačeno v dotazu samotném, za dobu takové péče o dítě je zaměstnanec hmotně zabezpečen nikoliv zaměstnavatelem, ale za podmínek stanovených zákonem dávkou nemocenského pojištění v podobě ošetřovného. Tu vyplácí zaměstnanci příslušná okresní správa sociálního zabezpečení. Obecně se podle předpisů o nemocenském pojištění vztahuje poskytování této dávky pouze na péči o dítě ve věku mladší 10 let a podpůrčí doba (doba poskytování dávky) činí nejdéle 9

Nahrávám...
Nahrávám...