Input:

Koronavirus a jeho vliv na českou ekonomiku a trh práce

14.5.2020, Zdroj: ČTKDoba čtení: 2 minuty

Podle analytiků koronavirová krize výrazně urychlila přechod do i tak nevyhnutelné recese.

Údaje o dubnové nezaměstnanosti podle analytiků ukazují na recesi české ekonomiky. Nezaměstnanost totiž zpravidla díky sezónním pracím v dubnu klesá, upozornili ekonomové. Zároveň jsou relativně nízká čísla za duben dána dvouměsíčními výpovědními lhůty, a tak lze v dalších měsících čekat výraznější nárůst podílu nezaměstnaných.

V dubnu bylo v ČR bez práce 254.000 lidí, což je nejvíce od března 2018. V evidenci přibývají především pracovníci ze služeb. Nezaměstnanost vzrostla z březnových tří procent na 3,4 procenta, potvrdil dnes Úřad práce ČR. O dubnových číslech hovořila již v pondělí ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podle ní jsou ale data stále příznivá.

"Nárůst míry nezaměstnanosti je pro duben atypický, neboť nezaměstnanost počátkem jara obvykle klesá s rozjezdem prací v zemědělství, stavebnictví či cestovním ruchu," uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. V dalších měsících by tak podle něj míra nezaměstnanosti měla růst s tím, jak se na trhu práce bude projevovat pokles v ekonomice a zejména ve službách vlivem pandemie koronaviru. "Ušetřena ale nezůstane ani výrobní sféra, tedy tuzemský průmysl, a situace zřejmě začne být méně příznivá i ve stavebnictví," dodal.

"Nezaměstnanost obvykle v dubnu klesá díky sezónním pracím, takže její aktuální nárůst je průvodním znakem probíhající recese," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Upozornil, že poměrně nízké počty nezaměstnaných jsou způsobeny dvouměsíční výpovědní lhůtou, která zajistí, že se

Nahrávám...
Nahrávám...