Input:

Neplacené volno z pohledu pracovního práva a zdravotního pojištění

11.9.2020, Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Po neplaceném volnu občas sáhne nejeden zaměstnanec. Jaká pravidla platí pro jeho poskytování?

Zaměstnavatel může dobrovolně poskytovat neplacené pracovní volno bez zákonného omezení, záleží výhradně na jeho uvážení. Poskytovat neplacené pracovní volno může jak v krátkodobých situacích, se kterými zákoník práce povinnost poskytovat pracovní volno nespojuje, např. opravy v bytě, havarijní situace v domě, zařízení potřebných záležitostí na různých úřadech apod. Neplacené pracovní volno může být ale poskytováno jako dlouhodobé.

Možnost pracovní volno poskytnout vyplývá z obecně upravené možnosti postupovat odchylně, uvedené v § 1 odst. 2 občanského zákoníku. Podle tohoto ustanovení platí, že nezakazuje-li to zákon výslovně, mohou si osoby ujednat práva a povinnosti odchylně od zákona.

Neplacené volno (resp. jeho rozsah) nemá v podstatě vliv na stanovení vyměřovacího základu zaměstnance, ale rozhodujícím parametrem je minimální vyměřovací základ, případně jeho poměrná část, pokud musí být minimum u zaměstnance (a zaměstnavatele jako plátce pojistného) dodrženo. V této souvislosti platí následující podmínky:

  1. pokud se na zaměstnance (a návazně tak i na
Nahrávám...
Nahrávám...