Input:

On-line firemní život - výzvy a limity

23.3.2021, Zdroj: ČTKDoba čtení: 4 minuty

Personálně poradenská společnost Hays provedla v únoru 2021 průzkum mezi uchazeči o zaměstnání, ve kterém se dotazovala, jakým způsobem ze změnil pohled uchazečů na průběh a vedení pohovorů a jaký je jejich přístup k práci z domova. Podívejme se na výsledky.

Před rokem se v České republice objevilo onemocnění covid-19, které postupně omezilo možnost osobních kontaktů a způsobilo na pracovních trzích masivní přechod do online prostředí. Asi jen málokdo očekával, že ani o rok později se tato situace příliš nezmění. Firmy v průběhu uplynulého roku intenzivně pracovaly na nových opatřeních, směrnicích a pravidlech, a mnoho z těchto změn se nejspíše stane trvalou součástí pracovních životů.

Průzkumu společnosti Hays se zúčastnilo téměř 400 uchazečů napříč obory a profesemi. Více než polovina uchazečů nyní upřednostňuje vedení pohovorů v online formě (55 procent). Nicméně, k osobnímu kontaktu při pohovorech se přiklání celých 39 procent respondentů, navzdory zhoršené epidemiologické situaci. Jen šest procent dotázaných uvedlo, že pohovory by měly probíhat pouze online formou.

Největší výhodou online pohovorů je dle uchazečů bezpečnost v souvislosti s onemocněním covid-19 (49 procent), v těsném závěsu je pak časová úspora (43 procent), kdy odpadá cestování do potenciálně nového místa pracoviště. "Online pohovory jsou dlouhodobě osvědčenou variantou zejména u mezinárodních firem, které přijímají uchazeče ze zahraničí, což je typické pro pozice v IT nebo v centrech sdílených služeb. S příchodem pandemie se tento trend rozšířil a je často jedinou využívanou metodou napříč celým pracovním trhem. Většina personalistů ovšem nevidí online pohovory jako vhodné, osobní interakce s uchazečem jim lépe pomáhá odhadnout osobnostní kvality kandidáta a přidanou hodnotu, kterou může novému zaměstnavateli přinést. I z pohledu uchazečů jsou jistá rizika - pohovor vedený online neumožňuje navázat bližší kontakt s potenciálním zaměstnavatelem, uchazeči jsou tedy spíše uzavřenější a nekladou otázky, na které by se pravděpodobně zeptali během osobní schůzky. Kandidát pak po pohovoru může mít pocit, že se nedozvěděl dostatek informací, které pro své další rozhodování může potřebovat," komentuje Sándor Bodnár, ředitel Hays.

To koresponduje i s nejčastěji uváděnými výhodami osobních pohovorů. 36 procent respondentů oceňuje možnost sociální interakce během osobní schůzky, 32 procent vítá možnost seznámit se s potenciálním nadřízeným nebo týmem a 31 procent lidí chce vidět prostředí firmy, ve které by měli pracovat. "Pracovní pohovor je oboustranný akt, nejen

Nahrávám...
Nahrávám...