Práce na dálku se ve firemní praxi již zabydlela. Přesto přetrvává řada otázek, nad kterými personalisté uvažují. Podívejme se na některé z nich a na to, jak správně postupovat.
Rovné zacházení
Možnost zaměstnance pracovat zcela nebo částečně z jiného místa, než jsou pracoviště zaměstnavatele (pracovat na dálku), je často oblíbeným benefitem a týká se bezpochyby pracovních podmínek. Proto i na jeho poskytování dopadá princip rovného zacházení a zákazu diskriminace ve smyslu § 1a odst. 1 písm. e) a § 16 ZP. Pokud zaměstnavatel nastavuje pravidla pro využívání tohoto benefitu a pak je realizuje v praxi, měl by si vždy umět věcně zdůvodnit, proč případně jednomu zaměstnanci čerpání tohoto benefitu umožní, a jinému nikoliv.
Pracovní pohotovost
Zaměstnavatelé si občas kladou otázku, jestli může zaměstnanec v režimu práce na dálku držet pracovní pohotovost (být připraven na jiném místě, než jsou pracoviště zaměstnavatele, k případnému výkonu práce dle naléhavé potřeby zaměstnavatele). Tato otázka je důležitá tím spíše, že takový zaměstnanec si zpravidla sám rozvrhuje pracovní dobu.
Lze souhlasit s názorem, že je to možné. Je ale třeba, aby si tento zaměstnanec rozvrhl pracovní dobu na jinou dobu než tu, v níž má po dohodě se zaměstnavatelem držet pracovní pohotovost. Vhodné je ošetřit tuto skutečnost v písemné dohodě se zaměstnancem o práci na dálku a tímto ho částečně omezit v jeho právu rozvrhovat si pracovní dobu – např. tak, že konec pracovní doby připadne nejpozději na 19.00 hodin a v době od 19.00 hodin do 24.00 hodin bude eventuálně držet pracovní pohotovost.
Výkon práce v rámci pracovní pohotovosti bude až na výjimky prací přesčas, za kterou musí zaměstnanec obdržet příslušnou kompenzaci.
BOZP a pracovní úrazy
Obecná povinnost zaměstnavatele zajistit bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců při práci s ohledem na možná rizika ohrožení jejich života a zdraví, která se týkají výkonu práce (§ 101 odst. 1 ZP), povinnost přijímat opatření k předcházení rizikům (§ 102 odst. 1 ZP), stejně jako další povinnosti v dané oblasti, se vztahují samozřejmě též na práci zaměstnance v režimu práce na dálku. Je ale zřejmé, že jejich splnění musí být přizpůsobeno uvedené situaci – zaměstnavatel nemá obecně právo vstupovat do obydlí…