Input:

Predikce trhu práce v ČR

10.8.2022, Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcíDoba čtení: 5 minut

Aktuálně v České republice zažíváme nejnižší míru nezaměstnanosti z celé Evropské unie. Jak dlouho tento trend vydrží, které profese se nemusí bát o práci a co s trhem práce provede rozvíjející se digitalizace a robotizace? Kde a v jakém oboru bude chybět nejvíce kvalifikovaných zaměstnanců, komu nejvíce prospějí zkrácené úvazky? Nejen na tyto otázky nabízí odpovědi projekt Predikce trhu práce – KOMPAS.

Česká republika je z hlediska trhu práce hodně rozmanitá, jedno jí však spojuje: po celé zemi už roky chybí především kvalitní řemeslníci a pracovníci v technických profesích. Díky projektu KOMPAS lze už nyní odhadnout, které profese budou za tři až pět let na trhu práce chybět.

Současný trh práce poznamenal koronavirus i válka

KOMPAS pracuje s daty shromažďovanými od roku 2011 do konce roku 2021 a nabízí očekávané trendy se zhruba pětiletým výhledem do budoucna. Je to důležité především kvůli propojení se vzdělávacím systémem. Podle autorů by měl umět díky většímu množství dat postupně i předvídat vývoj v mnohem dlouhodobějším horizontu.

„Těsné provázání trhu práce se vzděláváním je nutné nejen v rámci školského systému, ale i během celého produktivního života. Jedině tak se nám povede vytvořit podmínky pro udržení ekonomického růstu a nízké nezaměstnanosti, která je důležitá pro zachování životní úrovně rodin. Trh práce nefunguje a nikdy nefungoval samostatně, je logicky úzce propojený jak se zmíněným vzděláváním, tak i se zaměstnavateli. Ovlivňuje ho i řada dalších okolností, jako je například ekonomický vývoj nebo v poslední době pandemie koronaviru či válka na Ukrajině. S těmito neočekávatelnými faktory je spojená řada rizik a výzev, jako bylo například ještě nedávno nepředstavitelné rozšíření režimu home office, dočasné zavírání firem nebo nyní naopak začlenění desetitisíců ukrajinských uprchlíků na volná pracovní místa v rámci České republiky,“ konstatuje ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, pod jehož ministerstvo projekt spadá.

Společnost stárne, kdo se o ni postará?

Demografický vývoj v České republice je už roky více než výmluvný, populace stárne a je zapotřebí jí zajistit dostatečnou péči. Bohužel se dlouhodobě potýkáme s nedostatkem pracovní síly v této oblasti a podle KOMPASu bude tento trend pokračovat i nadále. Hned ve čtyřech krajích bude nejvyšší poptávka po profesích v sociálních službách. V Královehradeckém kraji vzroste až o 51 %, ve Zlínském kraji o 50 %, v Moravskoslezském o 47 % a konečně v Libereckém kraji o 35 %.

Největší nedostatek lidí hlásí obor ošetřovatelství

Celorepublikově k nejvyššímu skoku úzce související profesní poptávky by mělo dojít v kraji Vysočina. Zde vzroste potřeba v oboru ošetřovatelství až o 81 %. „Důvodem je dlouhodobý nedostatek pracovní síly v oblasti zdravotnických služeb a služeb, které na ně navazují,“ komentuje budoucí odhadovaný trend Jiří Vaňásek, vedoucí projektu Predikce trhu práce – KOMPAS, který se výzkumu trhu práce dlouhodobě věnuje a podle kterého je bohužel současná situace obtížně řešitelná, protože do tohoto segmentu služeb se dlouhodobě nedaří přilákat dostatek zájemců.

Od umění k životnímu prostředí

Pomyslnou druhou příčku obsadí Ústecký kraj, který bude poptávat až o 59 % více profesionálů do oblasti umění a

Nahrávám...
Nahrávám...