Input:

Přesčasová práce a pružné rozvržení pracovní doby

7.3.2023, Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Při pružném rozvržení pracovní doby se práce přesčas zjišťuje jako práce nad stanovenou týdenní pracovní dobu a nad základní pracovní dobu. Obě podmínky musí být splněny současně.

Práce přesčas je obecně definována v § 78 odst. 1 písm. i) zákoníku práce jako práce konaná zaměstnancem na příkaz zaměstnavatele nebo s jeho souhlasem nad stanovenou týdenní pracovní dobu vyplývající z předem stanoveného rozvržení pracovní doby a konaná mimo rámec rozvrhu pracovních směn. Při pružném rozvržení pracovní doby se práce přesčas zjišťuje jako práce nad stanovenou týdenní pracovní dobu a nad základní pracovní dobu. Obě podmínky musí být splněny současně.

Práce přesčas při pružném rozvržení pracovní doby může být konána v rámci volitelné pracovní doby, protože ta je vždy stanovena ve větším rozsahu, než je stanovená týdenní pracovní doba, může být ale konána i mimo volitelnou pracovní dobu. Prací přesčas při uplatnění pružného rozvržení pracovní doby může být tedy i práce, která je konána v rámci volitelného rozvržení pracovní doby, pokud je konána nad stanovenou týdenní pracovní dobu.

I při pružném rozvržení pracovní doby se za práci přesčas považuje pouze ta práce, která je konaná zaměstnancem na příkaz zaměstnavatele nebo s jeho souhlasem, ačkoliv to ustanovení § 98 zákoníku práce výslovně neuvádí. Zda zaměstnanec koná práci přesčas a zda se jedná o práci v rozsahu vyšším než je stanovená

Nahrávám...
Nahrávám...