Input:

Trh práce v příštích měsících

7.3.2023, Zdroj: ČTK

Čeští zaměstnavatelé plánují ve druhém čtvrtletí spíš nabírat než propouštět zaměstnance.

Po nejistotě na přelomu roku se firmám vrátil optimismus, protože se daří stabilizovat energetickou krizi i vývoj inflace. Vyplývá to z pravidelného průzkumu společnosti Manpower mezi 510 zaměstnavateli v soukromém i veřejném sektoru v ČR.

Přijímat nové zaměstnance se chystá 31 procent zaměstnavatelů, propouštět hodlá 15 procent. Polovina firem neplánuje žádné personální změny. Trend se tak proti prvnímu čtvrtletí obrátil, tehdy plánovalo nabírat 22 procent a snižovat stavy 24 procent zaměstnavatelů. Čistý index trhu práce se zvýšil na 16 procent z minus dvou procent v prvním čtvrtletí a vrátil se na hodnoty z loňského roku.

"Větší část českého trhu práce ukazuje, že má již mnohem jasnější vyhlídky pro blízkou budoucnost. V naší náborové praxi vidíme, že firmy svá zmrazená pracovní místa začaly opět obsazovat, protože energetickou krizi, vývoj inflace a dodavatelské řetězce se daří stabilizovat. Pracovní trh ale nadále zůstává vlivem ekonomických a sociálních změn nadále velmi turbulentní," uvedla generální ředitelka ManpowerGroup ČR Jaroslava Rezlerová.

Jediný mírně pesimistický sektor v Česku je podle průzkumu obor komunikačních služeb, médií a zábavního průmyslu. U ostatních sektorů převažuje optimismus, nejvýraznější je v oblasti financí, pojištění a nemovitostí a v oblasti

Nahrávám...
Nahrávám...