Input:

Anonymní oznámení z pohledu whistleblowingu

6.4.2023, Zdroj: ČTKDoba čtení: 2 minuty

Zákonná ochrana oznamovatelů protiprávního jednání před případnou odvetou zejména zaměstnavatelů by se mohla vztahovat i na anonymní oznámení.

Doplnění vládní předlohy navrhli koaliční i opoziční poslanci. Sněmovní ústavně-právní výbor už dříve doporučil rozšířit zákon o přestupky. Podle úpravy Marka Bendy  by se mělo jednat jen o závažnější přestupky s horní hranicí postihu nejméně 100 000 korun. Sněmovna bude hlasovat o podobě předlohy nejdříve za dva týdny.

Začlenění příslušné evropské směrnice o ochraně oznamovatelů do českého právního řádu nabralo zpoždění. Evropská komise už kvůli tomu podala na Česko žalobu Soudnímu dvoru EU se žádostí o vyměření pokuty.

Ochrana by se podle vládní předlohy netýkala jen samotného oznamovatele, ale také osob blízkých a lidí, kteří se podíleli na přípravě oznámení. "Cílem navrhované právní úpravy ochrany oznamovatelů je umožnit pracovníkům v soukromém i veřejném sektoru bezpečně podat oznámení v rámci povinně zřizovaných interních mechanismů, případně externích mechanismů, a následně jim zajistit ochranu před možnými odvetnými opatřeními ze strany zaměstnavatelů a dalších subjektů," stojí v důvodové zprávě.

Zákon by měl ochránit zejména oznamovatele

Nahrávám...
Nahrávám...