Podle výsledků studie Národního vzdělávacího fondu se kvalifikační náročnost české ekonomiky snižuje. Trend v Evropské unii je opačný.
V Česku zatím kvůli automatizaci a robotizaci pracovních pozic neubývá. Mění se spíš struktura zaměstnanosti, roste důležitost pečujících profesí. Kvalifikační náročnost české ekonomiky ale klesá. Odbory na vzdělávání pracovníků příliš netlačí. Ukázala to studie Národního vzdělávacího fondu (NVF) pro Asociaci samostatných odborů. Na její dnešní konferenci v Praze výsledky představila Zdeňka Šímová z fondu.
NVF funguje jako obecně prospěšná společnost. Zaměřuje se na problematiku práce v době digitalizace, celoživotního učení či předvídání kvalifikačních potřeb. Expertka Zdeňka Šímová připomněla tři roky starou studii Organizace pro spolupráci a rozvoj (OECD), podle níž změny na trhu práce ohrožují v Česku 15 procent pozic, tedy na 780.000. Rozsáhlá proměna se pak čeká u 30 procent postů, tedy 1,56 milionu. Podle čtyři roky staré studie ministerstva práce by mohla v příštích dvou desetiletích zaniknout po nástupu robotů asi desetina pracovních míst, tedy přes 400.000.
"Nepozorujeme zatím žádnou redukci pracovních příležitostí. Naopak zaměstnanost v poslední dekádě rostla. Pozorovat můžeme určité náznaky změn ve struktuře zaměstnanosti. Roste důležitost pečujících profesí ve zdravotnictví a sociálních službách, zvyšuje se jejich podíl," uvedla Zdeňka Šímová.
Rutinních činností, které je možné automatizovat, ubylo v…