Nejpozději do 1. 4. 2025 je třeba podat daňové přiznání za rok 2024 v listinné podobě. Seznamte se s přehledem nejčastějších chyb, k nimž v praxi může dojít.
Pokud podáváte daňové přiznání k dani z příjmů v listinné (papírové) podobě, je potřeba jej podat nejpozději do 1. dubna 2025. Elektronicky lze daňové přiznání podat o měsíc později až do 2. května 2025. Poplatníci, za které daňové přiznání podává daňový poradce nebo advokát nebo podléhají povinnému auditu účetní závěrky, podávají daňové přiznání k dani z příjmů do 1. července 2025. Ve stejných lhůtách je třeba stanovenou daň i uhradit. S cílem usnadnit občanům plnění jejich daňových povinností nabízí finanční správa rozšířenou podporu, i letos aktivuje konzultační telefonní linky a vyjede s mobilními pracovišti do mnoha obcí. Elektronické podání usnadní portál MOJE daně. Zároveň finanční správa přináší praktický přehled nejčastějších chyb při vyplňování daňového přiznání zjištěný z praxe finančních úřadů.
Nejčastější chyby ve vyplňování a jak se jim vyhnout
Nesprávná forma či formát podání
- OSVČ s datovou schránkou zřízenou ze zákona musí podávat daňové přiznání elektronicky.
- Pozor: Přiznání zaslané ve formátu PDF není správné! Správný formát je XML, který lze snadno vytvořit v portálu MOJE daně.
Uplatňování slev na dani a nezdanitelných částí základu daně
- Daňové zvýhodnění na dítě může uplatnit pouze jeden z rodičů.
- Úroky z úvěru může odečíst pouze poplatník, který jej použil na financování bytové potřeby, které je vlastníkem a předmětná nemovitost je určena k jeho trvalému bydlení nebo trvalému bydlení zákonem vyjmenovaných blízkých příbuzných.
Vracení přeplatku na dani z příjmů
- U listinného podání je nutné se na poslední straně papírového formuláře podepsat na dvou místech. Je třeba podepsat nejen samotné daňové přiznání, ale i žádost o vrácení přeplatku umístěnou na konci formuláře. Při elektronickém podání prostřednictvím portálu MOJE daněnení nutné podpisy řešit, autorizace probíhá již ověřením…