Dosavadní vývoj na trhu práce je z pohledu finančních analytiků příznivý. Zhoršení se však nevyhneme.
Příznivá březnová data o nezaměstnanosti jsou jen dočasná, v dubnu lze čekat kvůli dopadům pandemie výrazné zhoršení. V souvislosti s vývojem nezaměstnanosti v dalších zemích postižených koronavirem jde zatím o příznivý vývoj. Vyplývá to z vyjádření analytiků. Ti přitom očekávali nárůst nezaměstnanosti již v březnu. Důvodem lepších čísel tak podle nich může být například administrativní zpoždění nebo vyčkávaní, jak dopadne nastavení podpory státu pro drobné podnikatele.
Nezaměstnanost v Česku zůstala v březnu na únorových třech procentech, na stejné úrovni byla i loni v březnu. Počet lidí bez práce klesl proti únoru o téměř 1700 na 225.678, což je nejnižší březnová hodnota od roku 1997. O více než 9000 ubylo ale také volných pracovních míst, úřad práce jich evidoval 342.287. Ekonomové upozornili, že v normální situaci v březnu nezaměstnanost zpravidla klesá.
"To tentokrát podle očekávání nenastalo, i přesto lze výsledek považovat za překvapivý. Již v březnu totiž vešla v platnost mnohá restriktivní opatření a firmy se tak potýkaly s existenčními problémy. Propouštění zaměstnanců tak bylo nasnadě, což potvrdily ke konci měsíce úřady práce, které podle tehdy zveřejněných zpráv hlásily nával. To ovšem o týden později popřela ministryně práce a sociálních věcí a potvrdil to i dnešní výsledek. Vzhledem restriktivním opatřením lze však očekávat, že nezaměstnanost v následujících měsících dále naroste," uvedla analytička Raiffeisenbank Eliška Jelínková.
Dosavadní omezený růst nezaměstnaných v ČR může tak souviset podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera s nejasnými podmínkami vládní podpory, které se upřesňovaly až koncem března, a také tradičním zpožděním kvůli výpovědním lhůtám.
I podle ředitelky společnosti Bondster Jany Mückové zřejmě v březnu mnohým zaměstnancům ještě dobíhala povinná dovolená a na úřad práce se hlásí až nyní.
Obdobně se vyjádřil i ekonom Komerční banky Michal Brožka. "Svou roli mohla sehrát různá administrativní zpoždění a nebo přirozená…