Input:

Co potřebujete vědět o otcovské

4.2.2022, Zdroj: Česká správa sociálního zabezpečeníDoba čtení: 3 minuty

Už čtyři roky mohou novopečení tatínci čerpat tzv. otcovskou. Letos poprvé v délce 14 dní.

Novela o nemocenském pojištění, která vstoupila v platnost 1. února 2018, již čtyři roky umožňuje novopečeným tatínkům zůstat doma s novorozencem na tzv. otcovské. 

Smyslem dávky tzv. otcovské je poskytnout novopečeným tatínkům prostor pro péči o novorozence v prvních dnech po porodu, které jsou pro oba rodiče většinou velmi náročné. Od 1. 1. 2022 se nově prodlužuje podpůrčí doba, po kterou náleží otcovská, z dosavadního jednoho týdne na dva týdny (14 kalendářních dnů). Nadále však platí, že otcovskou nelze přerušovat, je nutné ji vyčerpat v celé délce. Tatínkům náleží 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Podmínky nároku na otcovskou (dávku otcovské poporodní péče) stanoví zákon o nemocenském pojištění (zákon č. 187/2006 Sb.).

Kdo má nárok na otcovskou?

Základní podmínkou nároku na otcovskou je účast na nemocenském pojištění. U OSVČ musí být pro nárok na otcovskou splněna podmínka dobrovolné účasti na nemocenském pojištění OSVČ alespoň po dobu 3 měsíců bezprostředně předcházejících dni nástupu na otcovskou. Další podmínkou je, že otec dítěte musí být zapsán v jeho rodném listě. Rodiče přitom nemusí být sezdaní.

Kromě otců může mít nárok na otcovskou také pojištěnec (muž či žena) pečující o dítě, které převzal do péče nahrazující péči rodičů. Týká se to dětí, které nedosáhly věku 7 let.

Příklad:

Rozhodnutím soudu bylo k datu 1. 3. 2022 bezdětným manželům svěřeno do péče šestileté dítě. Žena může ode dne převzetí nastoupit na peněžitou pomoc v mateřství, muž může v období šesti týdnů od převzetí nastoupit na otcovskou.

Kdy a jak dlouho lze čerpat otcovskou?

Délka otcovské je 14 kalendářních dní. Čerpá se v celku, nelze ji rozdělit a čerpat po částech (např. si několik týdnů vybírat volný pátek). Pokud se zaměstnanec potřebuje vrátit do práce ve výjimečných případech dříve (nebo v průběhu otcovské některý den výjimečně po dohodě se zaměstnavatelem pracuje), pak za takové dny dávka nenáleží (zaměstnanec za ně má plat nebo mzdu) a zaměstnavatel je musí nahlásit okresní správě sociálního zabezpečení.

V některých případech se také prodlužuje období, po které lze na otcovskou nastoupit. Doposud bylo možné nastoupit pouze do 6 týdnů ode dne

Nahrávám...
Nahrávám...