Zaměstnancům a zaměstnankyním veřejného sektoru a státu se do doby praxe, která se odráží ve výši platu, bude od června započítávat i péče o vážně postižené blízké či doba doktorského studia.
Mohli by tak mít vyšší tarif o několik stokorun až tisícikorun, zvedl by se jim výdělek. Zdravotníci, kteří budou posuzovat stav a soběstačnost uprchlíků kvůli nároku na humanitární dávku pro postižené, pak můžou pobírat zvláštní příplatek od 750 do 2500 korun. Novelu nařízení o platových poměrech schválila vláda.
Úpravy doprovázejí takzvanou flexinovelu zákoníku práce. Účinná bude od června. Platový stupeň se stanovuje podle délky praxe. Do té se teď počítá jako náhradní doba péče o dítě či vojenská a civilní služba. Nově by se měl výčet rozšířit od příštího měsíce i o péči o dospělé blízké ve třetím či čtvrtém stupni závislosti na pomoci. Týká se to opatrování rodičů, potomků, prarodičů, sourozenců, manželů, partnerů i dalších příbuzných. Do praxe by se měla zahrnovat také doba dokončeného doktorského studia, a to až pět let. "Případní studenti nebudou demotivováni ke studiu rizikem ztráty části doby praxe," uvedlo ministerstvo v podkladech.
Doktorské studium může podle vysokoškolského zákona obvykle trvat nejméně tři a nejvýš čtyři roky. Doba se může ale prodloužit třeba o pobyt na stáži či o práci na projektech, výzkumu…