Input:

Digitální nomádi versus místní

12.4.2024, Zdroj: ČTKDoba čtení: 4 minuty

Digitální nomádi - nová generace nezávislých pracovníků přilepených k obrazovkám notebooku a pracujících odkudkoliv - jsou novodobým fenoménem, který jedni opěvují a druzí kritizují.

Digitální nomádi se ocitli v jádru sporu v aktuální debatě v jihoafrickém Kapském Městě. Místní se ptají, jestli jsou nomádi pro domácí obyvatele přínosem, nebo jen zátěží.

Jedni vidí v přívalu zahraničních hostů finanční přínos a něco, co stojí za to podporovat. Ale skupina odpůrců digitálních nomádů to nevidí tak růžově. Podle pětadvacetileté Jihoafričanky Azemahle Dyubeniové, která pracuje jako tvůrkyně obsahu na sociálních sítích, čelí Kapské Město "epidemii digitálních nomádů", která má vliv na zvyšování cen nájmů a bydlení.

Dyubeniová žije v nádherném přímořském městě celý svůj život a říká, že od pandemie nemoci covid-19 se počet cizinců pracujících na dálku, přijíždějících převážně ze Západu, mnohonásobně zvýšil. Ačkoliv žádná oficiální čísla neexistují, mladá Jihoafričanka není jediná, kdo si zásadní změny povšiml. "Když vejdu do kavárny slyším němčinu, francouzštinu, nizozemštinu a americkou angličtinu," řekla Dyubeniová BBC News. Vykresluje tak všechny přísady mezinárodního koloritu nové pracující "třídy" v Kapském Městě.

Když jediné, co člověk potřebuje k práci, je kvalitní internetové připojení, tak proč svůj notebook nepřipojit třeba právě v jednom z nejmalebnějších míst? Město na úpatí Stolové hory s výhledy na oceán a převážně letními teplotami je ve srovnání s každodenní šedou kancelářskou kójí jednoznačným lákadlem. Ve videu na sociální síti TikTok Marley Rose Harrisová, která sama sebe označuje za digitální podnikatelku, o Kapském Městě říká, že je to "nejmagičtější místo na světě".

V současnosti mohou digitální nomádi, kteří často pracují právě jako digitální tvůrci nebo tvůrci příspěvků na sociálních sítích, pobývat v Jihoafrické republice a pracovat pro zahraniční firmu až 90 dní v roce, s malými odlišnostmi závisejícími na zemi jejich původu. "Kapské Město je ideální destinací pro lidi pracující na dálku, kteří vyhledávají turistická lákadla a chtějí jejich návštěvu propojit se svým každodenním pracovním režimem," říká James Vos, člen městského výboru pro hospodářský růst Kapského Města. Výzkum ukazuje, že digitální nomádi za dobu svého pobytu utratí na místě velmi vítanou sumu peněz - přibližně 2 700 dolarů

Nahrávám...
Nahrávám...