Input:

Mateřská, otcovská, rodičovský příspěvek

17.5.2022, Zdroj: Česká správa sociálního zabezpečeníDoba čtení: 4 minuty

Dávek spojených s příchodem dítěte na svět je hned několik, pojďme se tedy na ně podívat blíže, protože podmínky pro získání se liší.

První dvě dávky poskytují správy sociálního zabezpečení, pokud jste zaměstnanec nebo OSVČ.

Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) neboli „mateřská“

První podporou, s níž se jako rodiče můžete setkat, je peněžitá pomoc v mateřství. Maminky mohou tuto dávku začít čerpat nejdříve 8–6 týdnů před očekávaným termínem porodu, tatínkové po narození dítěte, pokud s ním zůstávají doma (kromě prvních 6 týdnů po porodu, kdy peněžitá pomoc v mateřství náleží výhradně matce). Tzv. mateřskou můžete ovšem čerpat jen tehdy, pokud jste v době, kdy na ni nastupujete, nemocensky pojištěni a současně jste v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou byli min. 270 dnů účastni nemocenského pojištění, popř. nastupujete alespoň v ochranné lhůtě. Ta může činit až 180 dnů od zániku nemocenského pojištění (u žen). Mateřskou můžete čerpat max. 28 týdnů, v případě narození dvou a více dětí až 37 týdnů. Výše peněžité pomoci v mateřství činí 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Denní vyměřovací základ se zpravidla zjišťuje z příjmu za 12 kalendářních měsíců před měsícem nástupu na dávku.

Tyto obecné podmínky pro vás platí, i pokud pracujete jako OSVČ. Kromě podmínky trvání účasti na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství je však nutné, abyste splňovali ještě další dvě podmínky, a to:

účast na nemocenském pojištění OSVČ musí trvat aspoň po dobu 180 dnů v období jednoho roku přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (započte se do celkové délky 270 dnů),

OSVČ nesmí v době pobírání peněžité pomoci v mateřství osobně vykonávat samostatnou výdělečnou činnost.

Otcovská

Smyslem dávky je pomoci novopečeným tatínkům v prvních dnech nebo týdnech po narození dítěte. Od 1. 1. 2022 tak můžete se svým narozeným potomkem strávit 14 kalendářních dnů doma a pomáhat partnerce s péčí. Jako tatínkovi na otcovské vám náleží 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Základní podmínkou nároku na otcovskou dávku je vaše účast na nemocenském pojištění a také je nezbytné, abyste byl jako otec zapsán v rodném listu dítěte. Rodiče dítěte však nemusí být nutně sezdáni.

Obecné podmínky opět platí pro zaměstnance i OSVČ stejně. Pokud

Nahrávám...
Nahrávám...