Input:

Návrhy na zvýšení minimální mzdy od 1. 1. 2023

2.12.2022, Zdroj: ČTK

Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje nezvedat všechny zaručené mzdy a tu minimální zvýšit o 1 100 Kč.

Všechny zaručené mzdy by se od ledna nemusely s minimální mzdou zvednout. Z osmi stanovených částek by rostly jen dvě, zbývajících šest by se nezměnilo. Minimální mzda by pak mohla od ledna vzrůst o 1 100 korun na 17 300 korun. Vyplývá to z pracovního návrhu ministerstva práce. Záměr mají posoudit odbory a zaměstnavatelé. Svaz průmyslu a dopravy oddělení minimální a zaručené mzdy vítá, nejnižší výdělek by ale zvedal nejvýš o 1 000 korun. Podle předáka Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly je oddělení minimální a zaručené mzdy naopak nepřijatelné a přidání by mělo činit aspoň  2000 korun.

Ministr práce Marian Jurečka řekl, že by minimální mzda měla odpovídat 41 procentům průměrné mzdy. Podle dřívějších propočtů navýšení vycházelo zhruba na 350 korun. Jurečka menší přidání zdůvodňoval tím, že s nejnižším výdělkem musí zaměstnavatelé zvedat právě i zaručené mzdy, které se vyplácejí v osmi výších podle náročnosti, odpovědnosti a odbornosti a pohybují se od minimální mzdy do jejího dvojnásobku. Navýšení se tak musí nastavit obezřetně, aby na to firmy měly, zmínil ministr. Dodal, že prioritou je pro něj udržet nízkou nezaměstnanost.

V pracovním materiálu teď ministerstvo navrhuje zvýšit minimální mzdu od ledna o 1 100 korun na 17 300 korun. Podle resortu to odpovídá 41 procentům předvídané průměrné mzdy pro příští rok, která by mohla dosáhnout zhruba 42 150 korun. V podkladech k nařízení o zvýšení

Nahrávám...
Nahrávám...