Input:

Osvědčení pro revizní techniky

18.6.2024, Zdroj: ČTKDoba čtení: 2 minuty

Revizním technikům bude od července k získání osvědčení stačit nižší vzdělání než dosud. Počítá s tím nařízení k bezpečnosti práce při provozu vyhrazených technických zařízení.

Nařízení, o jehož schválení informoval tiskový odbor kabinetu, také upřesňuje požadavky na odbornou způsobilost revizních techniků. Změny mají podle ministerstva práce zabránit letos a v příštím roce "případnému masivnímu výpadku" revizních techniků. Kvůli němu hrozí to, že by se bez včasných revizí musely v Česku odstavit až dvě pětiny výtahů. Nařízením vláda upravila také podmínky praktického vyučování žáků a studentů elektrotechnických oborů.

Revize jsou potřeba u tlakových, zdvihacích, elektrických či plynových zařízení, která mohou při nesprávném používání a nedodržení podmínek ohrožovat život a zdraví. Kontroly mohou provádět jen pracovníci s osvědčením, které je na pět let. Potřeba je minimálně maturita z vybraných oborů a stanovená délka praxe. Dříve byla možná výjimka ze vzdělání. Podle podkladů k nařízení ji mají zhruba tři pětiny výtahových revizních techniků a desítky až stovky kontrolorů plynových zařízení. Podle nové právní úpravy, která platí od července 2022, už výjimky možné nejsou. Beze změny pravidel by

Nahrávám...
Nahrávám...