Input:

Peněžitá pomoc v mateřství a výdělečná činnost

1.11.2023, Zdroj: Česká správa sociálního zabezpečeníDoba čtení: 2 minuty

V následujícím článku se podrobně podíváme na možnosti souběhu výdělečné činnosti během období mateřské dovolené a na další otázky.

Mateřská a práce

Zaměstnankyně i podnikatelky mohou za určitých podmínek pracovat.

Zaměstnankyně mohou pracovat, ale nikoliv v tom zaměstnání, ze kterého jim dávka náleží.

Podnikatelky (OSVČ) nemusí svou činnost ukončit ani přerušit, jen ji nesmí vykonávat osobně, ale pouze prostřednictvím svých zaměstnanců nebo spolupracujících osob. Během doby mateřské podnikatelky neplatí zálohy na důchodové ani sociální pojištění, protože mateřská a následná péče o dítě až do 4 let se započítává do doby potřebné pro nárok na starobní důchod. Pokud ovšem otěhotní podruhé, ale nesplní podmínky pro mateřskou ke dni nástupu na další mateřskou, a tudíž nezískají nárok na mateřskou, mohou požádat ke dni narození dalšího dítěte o rodičovský příspěvek.

Podruhé těhotná

Pokud žena pobírá rodičovský příspěvek na první dítě, požádá ke dni předcházejícímu dni nástupu na další peněžitou pomoc v mateřství (PPM) o jeho doplacení.

Pokud ženě během mateřské/rodičovské dovolené skončila smlouva na dobu určitou i ochranná lhůta a nesplní podmínky nároku na další PPM, může ke dni narození dítěte požádat o rodičovský příspěvek (vyplácený Úřadem

Nahrávám...
Nahrávám...