Reálná mzda po zahrnutí inflace v Česku klesla v letošním druhém čtvrtletí meziročně o 9,8 %.
Češi tak podle analytiků zchudli nejvíce v historii země od roku 1993. Průměrná mzda sice podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) stoupla proti stejnému období předchozího roku o 4,4 procenta na 40 086 korun, reálná ale klesá už tři čtvrtletí. Ve druhém kvartálu se podle analýzy společnosti XTB propadla nejvýrazněji z okolních zemí.
Ekonomové podobný pokles reálné mzdy předpokládali, vysoká inflace bude podle nich růst mezd znehodnocovat po celý letošní rok. Nárůst reálné mzdy očekávají až během příštího roku. Poslední prognóza České bankovní asociace předpovídá pro letošní i příští rok růst nominálních mezd kolem sedmi procent s tím, že v závislosti na dalším ekonomickém vývoji může dynamika mezd v příštím roce překvapit následkem zvýšeného tlaku ze strany odborů i tlaku na růst mezd ve veřejném sektoru.
Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) dál požaduje ještě letos zvýšení minimální mzdy o 2 000 korun na 18.200 korun, uvedl předák ČMKOS Josef Středula.
"Inflace začíná výrazně snižovat životní úroveň většiny domácností. Mzdy sice rostou, ale výrazně pomalejším tempem než ceny," řekl analytik Deloitte David Marek. Ani dvojciferné růsty v některých odvětvích nestačily pokrýt znehodnocení kupní síly mezd inflací, uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. "Její letošní nárůst byl extrémně rychlý a vývoj mezd bývá v ekonomice za inflací ve zpoždění. Současná energetická krize, která extrémně zvedá náklady mnoha firem, je důvodem navíc ke mzdové zdrženlivosti, protože větší úpravu mezd by řada firem nemusela unést. Zřejmě proto potrvá přinejmenším do druhého kvartálu příštího roku, než se obnoví reálný růst mezd," dodal.
V okolních zemích sice reálné mzdy klesají také, ale ne tak rychle jako v ČR. V Německu a na Slovensku se reálné mzdy za poslední rok snížily shodně o 1,4 procenta, v Rakousku o 1,8 procenta a v Polsku o 2,2 procenta,…