Input:

Pravidla pro vydávání vnitřních předpisů

26.10.2021, Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

„Pravidla hry" určuje zaměstnavatel na základě vnitřních předpisů. Může ledacos, ale ne úplně všechno.

Vnitřním předpisem může zaměstnavatel stanovit v pracovněprávních vztazích výhodnější práva zaměstnance, než stanoví ZP, přičemž je zakázáno, aby vnitřní předpis ukládal zaměstnanci povinnosti nebo zkracoval jeho práva stanovená ZP. Pokud se zaměstnavatel od tohoto zákazu odchýlí, nepřihlíží se k tomu.

Pravidla pro vnitřní předpis

Vnitřní předpis může být vydán písemně, nesmí však být v rozporu s právními předpisy ani nemůže být vydán se zpětnou účinností. Pokud by tomu tak bylo, byl by v dotčené části neplatný. Nejde-li o pracovní řád, vydává se vnitřní předpis zpravidla na dobu určitou, nejméně na dobu 1 roku. Vnitřní předpis týkající se odměňování může být vydán i na kratší dobu. Vnitřní předpis je závazný pro zaměstnavatele a všechny jeho zaměstnance.

Účinnost vnitřního předpisu

Vnitřní předpis nabývá účinnosti dnem, který je v něm stanoven, nejdříve však dnem, kdy byl u zaměstnavatelem vyhlášen. Zaměstnavatel musí zaměstnance seznámit s jeho vydáním, změnou nebo zrušením do 15 dnů. Vnitřní předpis musí být všem zaměstnancům zaměstnavatele přístupný. Zaměstnavatel je povinen jej archivovat po dobu 10

Nahrávám...
Nahrávám...