Input:

Přijímat, nebo propouštět?

14.6.2024, Zdroj: ČTKDoba čtení: 2 minuty

Optimismus trhu práce ve srovnání s druhým čtvrtletím vzrostl. Vyplývá to z pravidelného průzkumu společnosti Manpower mezi 525 zaměstnavateli v soukromém i veřejném sektoru v Česku. 

Přijímat nové zaměstnance se v nadcházejícím kvartálu chystá 34 procent zaměstnavatelů, propouštění plánuje 23 procent. Zbývající změny stavů nechystají. Čistý index trhu práce tak podle společnosti Manpower činí 11 procent, ve druhém čtvrtletí byl šest procent. V globálním měřítku patří Česko mezi nejméně optimistické země v lehkém závěsu za ostatními státy visegradské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko).

Podle generální ředitelky ManpowerGroup ČR Jaroslavy Rezlerové na trh práce pozitivně působí ekonomické oživení v ČR spojené s poklesem úrokových sazeb České národní banky (ČNB). "I díky tomu se otevírá stále více pracovních míst ve srovnání s první polovinou roku, nicméně ještě stále nejsme na úrovni náborové euforie v polovině minulého roku," řekla. "Lidé kteří čelí ztrátě zaměstnání, mají ale lepší vyhlídky najít poměrně rychle práci novou," dodala.

Nejoptimističtějším oborem jsou zdravotní a sociální

Nahrávám...
Nahrávám...