Input:

Úprava režimu na hranicích po 14. 4. 2020

9.4.2020, Zdroj: Ministerstvo vnitra ČR

Od 14. dubna mohou občané v nezbytných a jasně odůvodněných případech vycestovat do zahraničí.

Návrh Ministerstva vnitra vychází vstříc lidem, kteří např. musejí jet do zahraničí vyřídit úřední povinnosti, vyjet na služební cestu, na pohřeb, za rodinou nebo v jiné mimořádné naléhavé situaci. Podmínkou bude prodloužení nouzového stavu.

Usnesení vlády upravuje vstup občanů do Česka a karanténní opatření. Hranice nadále zůstávají uzavřené a stále platí zákaz vstupu cizinců na naše území včetně přerušení vydávání víz. Sjednocujeme také pravidla pro pendlery na všech hranicích.

Nově umožňujeme vycestovat všem občanům Česka, a to buď na dobu kratší než 24 hodin bez nutnosti karantény po návratu, nebo na delší dobu s nutností karantény. Možnost vycestovat bude jen v nezbytných, odůvodněných a doložených případech. Všechny osoby budou policií při výjezdu i návratu zaevidovány. Usnesení bude trvat po dobu mimořádné situace.

"Plošný zákaz cestování je extrémním opatřením, které bylo nutné a osvědčilo se. Hranice proto zatím otevřít nemůžeme. Umožníme ale vycestovat těm, pro které to je životně nutné. To je v současnosti maximum možného," vysvětlil předseda Ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček. Lidé budou muset i tak dodržet podmínky omezení volného pohybu a karanténa po návratu dopadne na širší skupinu osob než dnes. 

Vycestování na dobu kratší než 24 hodin
Jde o možnost v naléhavé a mimořádné situaci vycestovat bez nutnosti karantény po návratu. Tuto možnost získají:
- Zaměstnanci složek IZS, pokud musejí zasahovat v sousedním státě. Může jít např. o hasiče z Aše, který musí kvůli pomoci při likvidaci požáru vyjet do Německa, nebo např. pro zaměstnance horské služby.
- Zemědělci, kteří musejí kvůli práci vyjet během dne do sousední země.
- Všichni občané, kteří musejí za hranice jet k doktorovi, veterináři, na pohřeb, k soudu, na

Nahrávám...
Nahrávám...