Input:

Vlastní podnikání - ano či ne?

21.5.2020, Zdroj: ČTKDoba čtení: 2 minuty

Na tuto otázku se čeští zaměstnanci kloní spíše k záporné odpovědi.

V Česku následkem pandemie ve srovnání s ostatními zeměmi jen nízký počet zaměstnanců zvažuje odchod ze zaměstnání a start vlastního podnikání. Zaměstnanci v důchodovém věku se více obávají odchodu z práce kvůli nedostatku naspořených peněz na stáří a firmy se začínají intenzivněji přiklánět k flexibilním formám zaměstnávání. Vyplývá to z průzkumu Workmonitor personálně poradenské společnosti Randstad z konce března.

Nejnovější statistiky ukazují, že pandemie zasáhla nejvíce lidi pracující ve velkých městech. Právě tam je totiž pětina zaměstnanců navázána na turistický ruch a služby a dostává nadprůměrnou mzdu.

"Těmto lidem ze dne na den zmizela možnost výdělku, velké množství z nich proto začalo hledat práci v jiných oborech, například v logistice. Podle rychlého průzkumu mezi vybranými logistickými společnostmi asi 30 procent nově zaměstnaných lidí přišlo právě z gastra a čtvrtina ze služeb a administrativy. Takže polovina nově zaměstnaných lidí se tam ocitla proto, že jejich zdroj příjmů kvůli pandemii skončil či byl výrazně utlumen," uvedla manažerka marketingu Randstadu Alžběta Honsová.

Poměrně nízké procento Čechů (18 procent) v porovnání s globálním průměrem (32 procent) i okolními zeměmi regionu (25 až 30 procent) v dnešní nejisté době přemýšlí o zahájení vlastního podnikání. Takto nízký podíl je srozumitelnější v kontextu

Nahrávám...
Nahrávám...