Input:

Začátek roku na trhu práce

12.2.2024, Zdroj: ČTKDoba čtení: 2 minuty

Nezaměstnanost v Česku letos v lednu vzrostla na čtyři procenta z prosincových 3,7 procenta. Přesto není podle analytiků důvod k obavám.

Je tak nyní nejvyšší skoro za tři roky, od dubna 2021. Uchazečů o práci na konci ledna stejně jako o měsíc dřív bylo víc než volných míst, vyplývá z údajů, které zveřejnil Úřad práce ČR. Lednový vývoj je podle analytiků odrazem tradičního útlumu sezonních prací a také stagnace ekonomiky, trh práce ale pro Česko nadále není zásadním problémem. Nezaměstnanost v Česku se stále drží na nejnižších úrovních v Evropské unii.

Uchazečů o práci evidovaly úřady práce ke konci ledna 295.546, od prosince se jejich počet zvýšil zhruba o 16.000. Volných pracovních míst naopak ubylo asi o 5000 na 266.783. Méně než zájemců o práci jich bylo už v prosinci. "Naposledy jsme dva měsíce v řadě takovou negativní bilanci zažili na začátku roku 2018," uvedl generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof.

"Ekonomická stagnace z loňského roku se již třetí měsíc v řadě promítá do čísel z trhu práce," řekl ČTK analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Část slabého lednového čísla lze patrně vysvětlit efektem nerovnoměrného ukončování sezonních prací kvůli počasí, část jde patrně na vrub mírného ochlazování trhu práce, doplnil analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. To podle něj naznačují i ekonomické ukazatele a poslední lednový průzkum v průmyslu, kde podniky potvrdily propouštění nadbytečných pracovníků. Mírná recese v loňském roce se ale na trhu práce projevila jen marginálně, dodal.

"Vidíme, že firmy hlavně v průmyslu opatrně propouštějí," uvedl analytik Deloitte Václav Franče. Poukázal na to, že zaměstnanost v průmyslu se

Nahrávám...
Nahrávám...