Input:

Důvody pro okamžité ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele

15.7.2025, Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Jedním ze způsobů, jak může zaměstnavatel rozvázat pracovní poměr se zaměstnancem, je též jeho okamžité zrušení. Je nutné mít ale na paměti, že jde o velice citlivý a výjimečný způsob ukončení pracovněprávního vztahu a nezřídka mívá dohru i u soudu.

Zákoník práce uvádí v § 55 dva důvody, kdy zaměstnavatel může sáhnout k okamžitému zrušení pracovního poměru takto:

  1. byl-li zaměstnanec pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu delší než 1 rok, nebo byl-li pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin spáchaný při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu nejméně 6 měsíců,
  2. porušil-li zaměstnanec povinnost vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem.

Prozkoumejme blíže druhý z uvedených důvodů. Ten spočívá v porušení "pracovní kázně“ zaměstnancem zvlášť hrubým způsobem. Porušení "pracovní kázně" zvlášť hrubým způsobem znamená, že po zaměstnavateli nelze spravedlivě požadovat, aby dotčeného zaměstnance nadále zaměstnával, a nepřichází v úvahu ani možnost rozvázání pracovního poměru "pouze" výpovědí dle ustanovení § 52 písm. g) zákoníku práce.

Podle  soudní praxe se za porušení "pracovní kázně" zvlášť hrubým způsobem považuje např. přímý nebo nepřímý útok na majetek zaměstnavatele, déletrvající neomluvená nepřítomnost zaměstnance v práci, fyzické napadání, požívání alkoholických nápojů apod. Z jednotlivých rozhodnutí Nejvyššího soudu lze pak vysledovat, jakými případy se v této souvislosti zabýval a v čem by bylo možno takové porušení spatřovat:

  • hrubý a vulgární slovní útok zaměstnance vůči zákazníkovi zaměstnavatele ,
  • zneužití poskytnuté zaměstnanecké výhody, tj. nad rámec
Nahrávám...
Nahrávám...