Input:

Kdy "3x3 a dost" neplatí

12.3.2024, Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

Maximálně 3x a nejvýše po dobu 3 let - tato podmínka platí pro sjednávání pracovního poměru na dobu určitou. Je z tohoto pravidla možná výjimka?

Sjednat pracovní poměr na dobu určitou je možné za současného dodržení dvou podmínek. Opakovaně mezi stejným zaměstnavatelem a zaměstnancem je možné jej sjednat pouze třikrát; za opakování se přitom považuje i prodloužení pracovního poměru. Pro zákaz více jak 3x opakovaného sjednání pracovního poměru na dobu určitou není rozhodující, na jak dlouhou dobu je pracovní poměr sjednán. K vyčerpání možnosti sjednat s jedním zaměstnancem další pracovní poměr na dobu určitou tak může dojít v relativně krátké době, pokud jsou pracovní poměry sjednávány např. pouze na 6 měsíců.

Druhým omezením je, že každý pracovní poměr na dobu určitou může být sjednán maximálně na dobu 3 let. Při využití maximální doby je tak možné pracovní poměr sjednat při sjednání tří pracovních poměrů na dobu určitou až na dobu 9 let.

Obecný zákaz upravený v § 39 odst. 2 ZP však zaměstnavatelům závislých zejména na klimatických, pěstebních nebo sezónních podmínkách znemožnil opakovaně sjednávat pracovní poměry na sezónní práce, časté např. v zemědělství, v lesnictví, ale i ve stavebnictví, se stejnými zaměstnanci. Proto novela zákoníku provedená zákonem č. 155/2013 Sb. od 1. 8. 2013 připouští sjednávat pracovní poměry na dobu určitou bez omezení, jsou-li splněny podmínky upravené v § 39 odst. 4 ZP.

Zaměstnavatel v dohodě s odborovou organizací, pokud u něj působí, nebo sám ve vnitřním předpise vydaném podle § 305 ZP může vymezit vážné provozní důvody nebo důvody spočívající ve zvláštní povaze práce, při jejichž existenci se mohou sjednávat pracovní poměry na dobu určitou bez omezení daného § 39 odst. 2 ZP. Bude-li sjednána dohoda s odborovou organizací nebo vydán vnitřní předpis a budou splněny i ostatní podmínky upravené v tomto ustanovení,

Nahrávám...
Nahrávám...