Input:

Transpozice evropské směrnice a další změny v zákoníku práce

7.2.2024, Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje další  novelu zákoníku práce, která bude do českého pracovního práva transponovat evropskou směrnici o přiměřených minimálních mzdách. Plánovaná účinnost novely je polovina letošního roku. 

To však nebude jediná změna, která zákoník práce čeká. Národní ekonomická rada vlády ve svém souboru 37 kroků na podporu růstu ekonomiky doporučila pracovní kodex modernizovat. Zmínila mimo jiné i propuštění zaměstnance bez udání důvodu.

"Já se nekloním k tomu, aby téma bylo spojeno s tím, že současné podmínky překlopíme do nějakého módu 'výpověď bez udání důvodu'. To z mého pohledu není cesta. Pokud by bylo propojení s dalšími opatřeními typu flexicurity, pak se o tom můžeme bavit. Pokud bychom dneska jenom současné parametry nahradili tím, že umožníme výpověď bez udání důvodu, tak to pro mě není věc, kterou bych v zákoníku práce podporoval," uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Propuštění bez udání důvodu není podle něj teď téma, teprve by se o něm někdy v budoucnu mohlo začít debatovat.

Česko patří v EU dlouhodobě k zemím s nejnižší nezaměstnaností.

Nahrávám...
Nahrávám...