Input:

Ukončení pracovního poměru výpovědí po flexinovele zákoníku práce

20.5.2025, Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcíDoba čtení: 2 minuty

Flexinovela mění některá pravidla ukončování pracovního poměru výpovědí. Seznamte se s odpověďmi na časté otázky. Možná je také řešíte.

Dotaz č. 1

Co když byla dána výpověď před 1. 6. 2025 (před účinností flexinovely)? Jakou úpravou se situace řídí?

Podle přechodného ustanovení flexinovely se u výpovědí daných před nabytím účinnosti flexinovely řídí délka výpovědní doby a její začátek a konec zněním § 51 zákoníku práce účinném v době dání výpovědi, tj. „postaru“. Výpovědní doba tak začne jako za dosavadní úpravy běžet prvním dnem následujícího kalendářního měsíce po doručení výpovědi a bude trvat zpravidla dva měsíce. Fakt, že v mezičase nabude účinnosti flexinovela, na tomto nic nezmění.

Dotaz č. 2

Co když zaměstnavatel se zaměstnancem v minulosti sjednal v pracovní smlouvě, že výpovědní doba činí 2 měsíce a běží od prvního dne následujícího kalendářního měsíce po doručení výpovědi?

V takovém případě půjde podle názoru MPSV o ujednání stanovící odlišný režim od zákonného režimu (flexinovely), které bude mít před zákonem přednost. Nové znění § 51 odst. 3 zákoníku práce výslovně připouští možnost sjednat si výpovědní dobu i její běh odlišně od zákona, a tak tedy bude příslušné ujednání v pracovní smlouvě vnímáno.

Jiný výklad by odporoval principu zvláštní zákonné ochrany postavení zaměstnance (§ 1a písm. a) zákoníku práce) a narušoval by právní jistotu stran. Zpětně je totiž takřka nemožné rekonstruovat skutečnou vůli stran v době uzavírání smlouvy a případné dovození neplatnosti

Nahrávám...
Nahrávám...