Při studiu, které je v souladu s potřebou zaměstnavatele, má zaměstnanec nárok na řadu plnění. Jejich poskytování však může zaměstnavatel v určitých případech zastavit.
Při zvyšování kvalifikace (§ 231 ZP), která je v souladu s potřebou zaměstnavatele (o tom rozhoduje zaměstnavatel), přísluší zaměstnanci od zaměstnavatele pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku podle § 232 ZP:
- v nezbytně nutném rozsahu k účasti na vyučování, výuce nebo školení,
- 2 pracovní dny na přípravu a vykonání každé zkoušky v rámci studia v programu uskutečňovaném vysokou školou nebo vyšší odbornou školou,
- 5 pracovních dnů na přípravu a vykonání závěrečné zkoušky, maturitní zkoušky nebo absolutoria,
- 10 pracovních dnů na vypracování a obhajobu absolventské práce, bakalářské práce, diplomové práce, disertační práce nebo písemné práce, kterou je zakončováno studium v programu celoživotního vzdělávání uskutečňovaném vysokou školou,
- 40 pracovních dnů na přípravu a vykonání státní závěrečné zkoušky, státní rigorózní zkoušky v oblasti lékařství, veterinárního lékařství a hygieny a státní doktorské zkoušky.
K účasti na přijímací zkoušce přísluší zaměstnanci pracovní volno v nezbytně nutném rozsahu bez náhrady mzdy nebo platu.
Za pracovní volno poskytnuté k vykonání přijímací zkoušky, opravné zkoušky, k účasti na promoci nebo obdobném ceremoniálu nepřísluší náhrada mzdy nebo platu.
Jedná se o minimální rozsah pracovního volna, který musí být zaměstnanci při zvyšování kvalifikace poskytnut, posoudí-li zaměstnavatel zvyšování kvalifikace za potřebné (je v souladu s potřebou zaměstnavatele).
Zaměstnavatel je podle § 233 ZP oprávněn sledovat průběh a výsledky zvyšování kvalifikace zaměstnance. Od zaměstnance může vyžadovat podklady, sdělení či jiné důkazy prokazující průběh zvyšování kvalifikace a plnění podstatných povinností zaměstnance při zvyšování kvalifikace, např. rozvrh hodin, povinné zkoušky, termíny zkoušek. Účast na školení, jiná forma přípravy nebo studium při zvyšování kvalifikace podle § 232 ZP je překážkou v práci na straně zaměstnance a zaměstnanec je zaměstnavateli povinen…